Odpočet úroků z hypotéky 2016

Hlavní a nejdůležitější podmínkou pro uplatnění odpočtu úroků z hypotéky je splnění bytové potřeby na kterou je hypotéka poskytnuta.

Pro odpočet úroků z úvěru na bydlení je nutné splnit i další zákonné podmínky. Základ daně si můžete snížit odpočtem úroků z úvěru pouze tehdy, pokud je uvedeným úvěrem řešena tzv. bytová potřeba poplatníka. Bytovou potřebu ze zákona nesplníte například tehdy, pokud na úvěr pořídíte rekreační chatu nebo chalupu. Stejně tak ji nesplníte, pokud úvěr použijete na výstavbu nemovitosti v rámci podnikatelské činnosti či výstavbu za účelem pronájmu. Jestliže však pořídíte na úvěr byt nebo dům, kde budete jako vlastník bydlet můžet s odpočtem úroků počítat. Při nejasnosti, zda je řešena bytová potřeba poplatníka, je definice vymezena v § 15 zákona o dani z příjmu. Možnost odečíst úroky máte z hypotečního úvěru i z úvěru ze stavebního spoření.

Kolik si můžete  z daní odečíst

Podpora státu v roce 2016 na vlastní bydlení upravuje možnosti odpočtu úroků úvěru z bydlení (úroky zaplacené v roce 2015) až do výše 300 000 Kč ročně.

Výše částky, kterou si daňový poplatník může odečíst z daní, závisí na výši úrokové sazby a počtu let do konce splatnosti hypotéky. „Zvláště v první třetině splatnosti úvěru tvoří většinu celkové měsíční splátky úroky úvěru. Úvěr je v prvních letech umořován minimálně. Co zaplatíte na úrocích, můžete dostat částečně zpátky na daních.

Kdy máte nárok na odpočet úroků

Jako zaměstnanci musíte pro možnost odpočtu v průběhu roku odvádět na dani z příjmu více, než kolik činí měsíční sleva na poplatníka 2 070 Kč.

Pokud jste OSVČ musíte  mít zase takový zisk, aby vám vznikla daňová povinnost.
Odpočet úroků tedy neuplatníte například jako vlastník nemovitosti pracující za minimální mzdu nebo pracující současně pro několik zaměstnavatelů pouze na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 9 000 Kč.

Pokud jste například samoživitelka pobírající rodičovský příspěvek tak na odpočet úroků také nárok nemáte.

Jestli jako OSVČ vykazujete roční zisk pod hranicí 165 690,- Kč na odpočet úroků nárok také nemáte.